Jak správně vybrat vhodnou botu?

Nejdůležitější je správně změřit délku i šířku obou nožek a posoudit jejich tvar.
Doporučujeme nožky měřit odpoledne nebo večer. Nohy přes den nabývají na objemu.
Při měření je potřeba, aby dítě na noze stálo plnou vahou a nekřivilo prsty, měřte naboso. Při výběru zimních bot doporučujeme šířku měřit s teplejší ponožkou.

Když budete měřit ručně, počítejte délku od vyznačeného středu paty k nejvyššímu bodu nejdelšího prstu. Měřím takto i vnitřní délku bot, bude si to nejvíce odpovídat. Pokud byste počítali rozměr od nejvyššího prstu dolů kolmo, vyjde rozdílná hodnota. Postupně doplním i obrázky.

Způsoby měření:


1) Nožky můžete obkreslit. Při tom obkreslování je ale nutné dát pozor na sklon tužky. Tužka má být kolmo k zemi. Když jsem ze začátku obkreslovala nožky svým dětem (hlavně menším, kteří chvíli pevně nepostojí), vycházely mi při opakovaném měření rozdílná čísla.

2) Také můžete dítko postavit patou těsně k pevné zdi (schodům, krabice…) a obkreslíte si patu a prsty, vyznačíte si střed paty a nejdelší prst. Tyto dva body spojíte a máte délku. Stejně tak určíte i šířku – ke zdi se nožka postaví malíkovou stranou a obkreslíte vnitřní stranu v nejširším místě. Spojením nejširšího bodu se stěnou získáte šířku nožičky.
                                                                                  

3) Můžete měřit i pomocí měřidla, např. na délku je cenově dostupné měřidlo Plus12, na šířku (cenově více dražší) digitální měřidlo Clevermess.


Z každého stylu měření mi osobně vychází rozdílné hodnoty a při výběru botek se většinou u svých dětí řídím hodnotami z obkreslených nohou. Tyto hodnoty se nejvíc podobají a shodují s hodnotami u měřidla Plus12. Doporučuji zkusit také více variant měření.

Nadměrek:

K naměřeným rozměrům je potřeba přičíst adekvátní nadměrek. Do délky se doporučuje 1,2cm (0,6cm na pohyb nohy a zbytek na růst).
U začínajících chodců je ideální 1cm. U zimních se doporučuje až 1,5cm.
Nadměrek by měl být nad nejdelším prstem.

Tvar chodidla:

Botičku vybírejte i podle tvaru chodidla. Tvar špičky boty má kopírovat tvar špičky nohy. Bota musí být dostatečně široká, aby umožnila prstům pohyb. Pokud nemáte měřidlo na určení šířky boty, postačí třeba vložka z boty. Žádný prst by neměl stát mimo vložku, všechny prsty se musí zatíženou plochou vejít na vložku (nezatížené části mohou lehce přesahovat). Šířka v botě se dá zkontrolovat např. pomocí špejle zkrácené na rozměr šířky nohy.

Úzká nebo široká noha?

Některé boty jsou určeny především na užší nožky, další zase na širší. Jedny jsou pro nižší nárt, jiné zase na baculatější nožku. Při výběru je potřeba tyto vlastnosti noh zohlednit.


Pomocník při výběru bot může být tato orientační tabulka, autorem je Lila Michalíková.

Délka chodidla Velmi široká Širší Normální Úzká
Kratší jak 13cm - Méně jak 2,15 2,15-2,3 Víc jak 2,3
13-16cm Méně jak 2 2-2,25 2,25-2,5 Víc jak 2,5
16-20cm Méně jak 2,2 2,2-2,4 2,4-2,65 Víc jak 2,65
Delší jak 20cm Méně jak 2,4 2,4-2,6 Víc jak 2,6 -

Hodnotu vypočítáte takto: vydělte délku nohy její šířkou.

Např. 17,5:7,5=2,33 – širší nožka

Další rady:

U každé značky bot, i typu bot se vždy řiďte konkrétní tabulkou pro tu botu.
Je-li každá noha jinak dlouhá, široká, vybírejte podle té větší.

Chodidlo s úzkým kotníkem musí mít botu, která jde natolik utáhnout, aby v botě noha „nelítala“. Pata musí v botě dobře „sedět“.

Dětská noha roste od 3-6let o cca 1mm za měsíc, menším dětem rychleji, větším pomaleji. Nožka může růst i skokově. Je proto potřeba často nožky a boty kontrolovat.