Barefoot - skutečně „zdravé“ obutí vs. módní vlna?

Jako fyzioterapeut bych ráda napsala pár slov k prodeji barefoot obuvi. Často se na mě obrací rodiče s prosbou, jaké pořídit botičky svým dětem. Dle mého studia, praxe a zaměstnání (dětská léčebna) radím koupit obuv, která nebude nožičku omezovat.

Co si pod tím představit?

Každý jistě ví, že výběr obuvi se řídí dle délky chodila. Hned na druhém místě je i šířka obuvi – na tu bohužel většina „odborníků“ prodejců a prodavaček v obuvi zapomíná! Pokud prsty nemají potřebnou šířku boty, ztrácejí možnost své aktivity či ji musí pozměnit, mění se svalové řetězce od nohy výše k centru a způsobují jiné zapojení svalů v oblasti trupu apod. Na našem těle vše souvisí se vším (stavba kostí, aktivita svalů, vedení nervů) a pokud je jen jeden segment narušen, ovlivní tím i zbytek těla.

Dítě se rodí „dokonalé“ (píši o většině zdravých dětech) a není potřeba jakkoliv nožičce pomáhat se tvarovat. Ze začátku je nožička „plochá“ – opatřena tukovým polštářem. Díky postupné vertikalizaci a poznávání terénu se chodidlo začíná „tvarovat“. Pokud podepřeme klenbu už v počátku vertikalizace je její přirozené tvarování nemožné! Představme si most – je tvořený klenutým obloukem a drží. Copak se stane, když jeden kámen z oblouku vytáhneme? To samé co s nožičkou, která má od mala podporu klenby. Nožičku z boty vyndáme a klenba se zbortí – nejsou kolem aktivní svaly, neznají svoji funkci.

Barefoot boty (musí se správně vybrat dle rozměrů nožičky – délky-šířky-tvaru nártu a paty) jsou ideálním řešením u zdravého dítěte – jsou dostatečné široké, tenká podrážka umožňuje vnímat terén a jsou ohebné, aby umožnovaly noze její přirozenou funkci – správný nášlap a odvíjení chodidla.

V případě nejasností (vtáčení špiček, ploché nohy, valgozních kotníků, valgozních či varozních postavení kolen) je třeba řešit s odborníkem – fyzioterapeutem, který zhodnotí celkový stav těla. Často se problém nenachází na plosce nohy, ale jedná je o komplexní problém (svalové dysbalance v oblasti trupu).

Bc. Eva Vízková, fyzioterapeut dětské léčebny, (vizkovaeva@gmail.com )